czwartek, maj 23, 2024 18:16

Wymiary wizytówki

Wizytówki po raz pierwszy pojawiły się w XV wieku w Chinach. W XVIII wieku we Francji posiadanie ich było oznaką statusu społecznego. Obecnie wizytówki służą głównie nawiązywaniu znajomości biznesowych i są oznaką profesjonalizmu.

Poprzez wizytówkę rozumiemy nieduży prostokątny kartonik z danymi kontaktowymi oraz logo marki. Mimo standaryzacji rozmiaru wizytówek przez określone normy nie ma jednego uniwersalnego rozmiaru, który obowiązywałby na całym świecie. W Polsce standardowe wymiary wizytówki to 90 x 50 mm. W krajach Europy Zachodniej wizytówki mają najczęściej wymiary 85 x 55 mm. A normy obowiązujące za oceanem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie precyzują rozmiar wizytówek jako 89 x 51 mm.

W dobie globalizacji często mamy problem z wyborem rozmiaru wizytówek. Dokonując go warto kierować się celem, do którego będą służyły wizytówki. Kiedy będziemy nawiązywać za ich pomocą kontakty na terenie kraju, warto postawić na standardowy wymiar. Jeżeli jednak rynki zbytu nie ograniczają się jedynie do Polski, a rozszerzają się na rynki Europejskie, a nawet światowe warto zastanowić się nad zastosowaniem rozmiarów tam obowiązujących.

Wizytówka, mimo przyjętych norm wielkości, może mieć nietypowy wymiar i kształt. W niektórych branżach, takie odejście od standardu może być dużym plusem i świadczyć o kreatywności, oraz sprawić, że marka zapadnie w pamięci klienta.  Mowa tutaj o wszystkich rodzajach działalności związanych z reklamą, marketingiem i sztuką. Jednak w konserwatywnych branżach, takich jak prawo, czy medycyna, takie odstępstwo od reguły może zostać źle odebrane przez kontrahenta, dlatego warto przemyśleć wybór rozmiaru wizytówek i dostosować go do branży, w jakiej działamy.