piątek, kwiecień 19, 2024 01:44

Wycinanie nietypowego kształtu wizytówek

wycinanie-wizytowek

Wizytówka nie zawsze musi być prostokątnym kartonikiem z zadrukowaną informacją. Uwagę Klienta z pewnością zwrócimy naszym niestandardowym podejściem do tematu. Wizytówka w kształcie kwadratu, koła, a może serca? Jak najbardziej, dla nas nie ma żadnych ograniczeń.

Efekt nieregularnych kształtów wizytówki osiągamy przez sztancowanie. To nic innego jak wycinanie przy pomocy wykrojnika płaskiego. Wykrojnik jest z dużą siła dociskany do arkusza zadrukowanego papieru, a jego noże ustawione w odpowiedni sposób wycinają zaplanowany wcześniej kształt.

To jednak nie jest jedyna możliwość wykrojnika. W zależności od tego, jakie noże zostaną w nim zamontowane możliwe jest wykonywanie przegnieceń (noże bigujące), otworów i perforacji (noże perforujące) lub wycinanie określonego kształtu (noże tnące).

Jeśli zatem zrodziła się potrzeba posiadania wizytówki o oryginalnym, nieregularnym kształcie, z otworem lub perforacją czy przegnieceniem, to sztancowanie jest najbardziej odpowiednią techniką uszlachetniania.

Oczywiście przed wykonaniem projektu wizytówki z określonymi wycięciami warto sprawdzić ograniczenia technologiczne wykrojnika, które dotyczą przede wszystkim minimalnej odległości pomiędzy sąsiednimi liniami cięcia. Ta odległość wynosi zazwyczaj ok. 5 mm i jest wymuszona grubością noży tnących oraz wypychaczy, czyli elementów, które pomagają w usunięciu wyciętych fragmentów papieru.