czwartek, czerwiec 20, 2024 08:59

Tanie wizytówki – dlaczego taka różnica

Przeglądając oferty na wydrukowanie wizytówek można się natknąć na bardzo duże różnice w cenie. Z jednej strony są oferty w stylu 40 zł za 500 sztuk wizytówek kolorowych, z drugiej zaś 400 – zł za tę sama ilość. Skąd tak duże rozbieżności? Jedni i drudzy zapewniają, że jest to druk offsetowy (czyli wyższej jakości niż druk cyfrowy). I rzeczywiście tak jest. Różnica jednak polega na montażu wizytówek do druku.Tanie wizytówki to druk na arkuszach zbiorczych, a droższe oferty to druk indywidualny naszego projektu.

Przy druku na arkuszach zbiorczych, w zależności od maszyny drukarskiej, na jednym arkuszu montuje się razem 32 lub 64 klientów. Ponieważ w druku offsetowym głównym kosztem jest uruchomienie produkcji, czyli produkcja matryc (do każdego koloru), przygotowanie maszyny do druku (narząd maszyny), a papier w przypadku wizytówek, to niewielka część składowa kosztów, więc cenowo to się opłaca. Koszty druku rozkładają się na 32 lub 64 osoby. Niestety, niska cena to jedyna zaleta takiego druku.

W przypadku tanich wizytówek, czyli druku na arkuszach zbiorczych, drukarz nie ma możliwości ustawienia maszyny pod naszą pracę (kolorystykę) ponieważ każdy projekt wizytówki na montażu jest inny. Oczywiście cierpi na tym jakość naszej pracy. Druk odbywa się tylko z CMYKa, nie mamy możliwości druku w kolorystyce Pantone, co w przypadku większości firm jest nie do przyjęcia.

Przy tanim druku nie mamy możliwości wydrukowania w danej ilości wizytówek dla kilku osób (np. 5 x 100 sztuk), ponieważ nasz projekt na montażu może zajmować tylko jedno konkretne miejsce. Musimy też długo czekać ponieważ drukarnia (a najczęściej pośrednik) musi zdobyć odpowiednią ilość zamówień, aby zapełnić taki arkusz drukarski (stąd też nagminne niedotrzymania terminów).

Natomiast w przypadku druku indywidualnego mamy możliwość druku w dowolnej kolorystyce CMYK i Pantone. Nasza praca będzie za każdym razem wierna kolorystycznie (powtarzalna) i lepszej jakości. Możemy wydrukować wizytówki na dowolnie wybranym papierze (nie jesteśmy ograniczeni całym arkuszem). Po wydrukowaniu wizytówki możemy je przyciąć do wymiaru na jakim nam zależy. Możemy też zastosować dowolne uszlachetnienie wizytówek np.: druk wypukły, tłoczenie , foliowanie błyszczące lub matowe, lakierowanie wybiórcze (na wybrane elementy), złocenie, srebrzenie czy wycinanie dowolnych kształtów i elementów na wizytówce.

Jeżeli zależy Ci na jakości druku, chcesz wydrukować pracę w dowolnej kolorystyce Pantone na dowolnie wybranym papierze, zamarzy Ci się folia, lakier lub złocenie – to druk indywidualny jest dla Ciebie pod każdym względem lepszy. Pozostaje tylko jedno pytanie: jaka cena? No cóż, jakość kosztuje.