Projekt wizytówki
Wizytówka to mały, ale jakże znaczący kartonik, który może o nas bardzo wiele powiedzieć. To jak będzie ona wyglądała przełoży się na sposób postrzegania nas przez osoby, którym ją wręczymy.
Warto zatem przemyśleć jak powinien ów kartonik wyglądać. Czy chcemy, aby uważano nas za chłodnych profesjonalistów z klasą, czy może osoby budzące zaufanie i ciepłe uczucia?
Pierwszą sprawą, jaką musimy ustalić, jest to, co dokładnie znajdzie się na wizytówce. Imię i nazwisko – to oczywiste. Numer telefonu – najlepiej ogranicz się do jednego, nawet jeśli dysponujesz kilkoma telefonami, ewentualnie możesz zamieścić numer służbowy i prywatny. Jeśli mamy do czynienia z wizytówką służbową koniecznie powinna się na niej znaleźć nazwa firmy oraz stanowisko jakie w niej zajmujesz. Obok nazwy firmy często umieszcza się także jej logo, które zazwyczaj narzuca kolorystykę dla całej wizytówki. Wszystko powinno bowiem ze sobą współgrać.
Często popełnianym błędem podczas projektowania wizytówek jest umieszczanie na nich zbyt dużej liczby informacji wśród, których potencjalny klient nie jest w stanie odnaleźć tych najbardziej potrzebnych. Wizytówka ma być przecież przede wszystkim funkcjonalna, to znaczy, że ma spełniać swoją rolę polegającą na łatwym sposobie skontaktowania się z nami.
Jeśli poprzez wizytówkę chcemy podkreślić prestiż swój lub firmy, warto skupić się na doborze materiałów najwyższej jakości. Robiący wrażenie papier lub subtelne uszlachetnianie nadruku może zdziałać o wiele więcej niż wstawianie dziwacznych i pstrokatych grafik, które obniżą czytelność.
Generalnie najbardziej profesjonalne wrażenie robią wizytówki oszczędne w ilości zawartych elementów. Ograniczmy się zatem do umieszczenia na nich tylko najbardziej istotnych danych.
Oczywiście istnieją pewne odstępstwa od wyżej wymienionych reguł lub też sytuacje, w których stosowanie się do nich nie jest wymagane. Mowa oczywiście o wizytówkach nie służbowych, a osobistych, w których możemy pokazać (choć też bez przesady) swój charakter. Na tego rodzaju wizytówkach zazwyczaj znajduję się jedynie imię, nazwisko, stopień naukowy oraz ewentualnie numer telefonu prywatnego. W takiej sytuacji możemy sobie pozwolić na nieco bardziej kolorowe tło niż przy wizytówkach służbowych.
Coraz rzadziej stosowane są wizytówki rodzinne, które zawierają jedynie imię i nazwisko oraz adres domowy. Służą do informowania o miejscu zamieszkania lub są dołączane zamiast biletu do prezentów czy kwiatów. Niegdyś zostawiane były jako znak wizyty pod nieobecność gospodarza, a tym samym zachęcenie go do rewizyty.