niedziela, grudzień 8, 2024 08:46

Czarny tekst

W każdej technice drukowania, jeśli mamy do czynienia z obrazem wielokolorowym, występuje zjawisko pasowania. Spowodowane jest to tym, że w większości przypadków, daną barwę na odbitce uzyskujemy przez nałożenie na siebie dwóch lub więcej kolorów w maszynie drukującej. Każdy kolor nakładany jest jednak na oddzielnym cylindrze formowym. W związku z niemożliwymi do uniknięcia luzami w maszynie, mikroprzesunięciami oraz wieloma innymi czynnikami pośród których warto wymienić także doświadczenie i umiejętności drukarza, cylinder z formą kolejnego koloru nie zawsze trafia idealnie w to samo miejsce co na poprzednich zespołach. W takim przypadku mamy do czynienia z rozpasowaniami. Na wydruku przy konturach będą widoczne cienie lub całkiem wyraźnie odcinające się paski jednego lub kilku kolorów. W elementach graficznych stosuje się zatem zalewki, które powiększają nieco kontur wielokolorowego obrazu, aby ewentualne rozpasowania nie były widoczne. Warto dodać, że zalewka zazwyczaj ma barwę wynikową z połączenia barw danego elementu oraz tła wokół niego.

Zupełnie inaczej jednak wygląda (a przynajmniej powinna wyglądać) sprawa tekstu czarnego. Wiele osób uważa bowiem, że jedyny sposób, aby uzyskać piękny efekt czarnego tekstu jest złożenie go z czterech kolorów CMYK. Dzieje się to szczególnie, kiedy tekst znajduje się na kolorowym tle. Bo skoro tło jest kolorowe i tekst jest złożony z kilku kolorów to przecież niezwykle łatwo jest zaprojektować zalewki, prawda? Otóż nie jest to prawda z bardzo prostej przyczyny. Zalewkowany tekst zazwyczaj traci na swojej wyraźności, jego krawędzie są pogrubione, a całość traci na czytelności. Jeśli natomiast nie zastosujemy zalewek, niemalże na sto procent nasz tekst nie będzie czarny, ale kolorowy z wystającymi z różnych stron konturami w czterech barwach.

Warto zatem zapamiętać, że zawsze jeśli w naszym projekcie występuje tekst czarny powinien on zawierać w sobie tylko jedną barwę K = 100%. Co więcej, jeśli znajduje się on na kolorowym tle powinien być nadrukowany na tło na samym końcu, a nie wycięty. W przypadku wycięcia tekstu z tła istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo wystąpienia białych prześwitów, w miejscach rozpasowań.

Wiele osób ma problem z dobraniem odpowiednich barw składowych czarnego tekstu w swoim projekcie, gdyż pracuje w przestrzeni RGB, w której kolor czarny jako taki nie występuje. Wówczas należy przeprowadzić konwersję barw na CMYK, a następnie upewnić się, że barwy składowe czarnego tekstu to jedynie K = 100%.